Slovenky zdolali Číňanky v brane s Jablonovskou

DUMFRIES (SZĽH) – Slovenské hokejistky do 18 rokov zvíťazili v nedeľu vo svojom druhom vystúpení v kvalifikácii o postup  na MS hokejistiek  do 18 rokov I. divízie v škótskom Dumfries nad hokejistkami Číny 6:3 a stále živia nádej na postup z kvalifikácie. Zverenky trénera Jána Valúcha odčinili nepresvedčivý výkon z úvodného stretnutia proti Francúzsku a o výsledku stretnutia rozhodli už v úvodnej tretine, ktorú vyhrali 3:1, hoci inkasovali ako prvé... Našťastie na úvodný gól Číňanky Lu z desiatej minúty odpovedala po 58 sekundách vyrovnávajúcim gólom Bačová . Tá istá hráčka po ďalších 126 sekundách pridala druhý slovenský gól a o 34 sekúnd pridala tretí gól Gorecká. Aj po zmene strán boli slovenské hráčky aktívnejšie a štvrtý gól strelila v presilovej hre Mikesková. Číňanky sa snažila vrátiť do hry svojím druhým gólom Lu, no druhý gól Mikeskovej v zápase znovu vrátil trojgólový náskok mladým Slovenkám. V záverečnej časti najskôr strelila tretí gól ázijských hráčok Zhu, no v 49. Minúte upravila na konečných 6:3 Fortunová.

SLOVENSKO – ČÍNA 6:3 (3:1, 2:1, 1:1). Góly: 11. a 13. Bačová, 13. Gorecká, 24. A 35. Mikesková, 49. Fortunová – 10. a 28 Lu, 47. Zhu.  Rozhodovali Richardsnová (Kan.) – Hetherintonová (V. Brit.), Štefková (ČR). Vylúčené 6:6, presilovky 2:0, oslabenia 0:0, strely na bránku 50:26, 84 divákov.

Zostava SR 18 ženy: Jablonovská – Lalíková, Žitňanská, Vanerková, Klimášová, Paľová, Čurmová - Gáborčíková, Fortunová,  Gorecká - Latečková, Mikesková, Novotná,  Mišková, Kollová, Bačová – Giertlová, Fedoročková, Obercianová.

Na ľade haly Dumfries Ice Bowl zverenkyne trénera Jána Valúcha nastúpia ešte v pondelok o 17.30 SEČ proti Kazaškám, v stredu  31. októbra o 14.00 SEČ si zmerajú sily s Taliankami a vo štvrtok 1. novembra (od 21.00)  uzavrú celú kvalifikáciu stretnutím s domácimi  hokejistkámi Veľkej Británie. Tie na poslednom prvodivíznom šampionáte v Tromsö  zostúpili spolu so Slovenkami a radia sa medzi favoritky na dve postupové miestenky na januárový svetový šampionát vo švajčiarskom Romanshorne (02. – 08. 01. 2013)

DUMFRIES (SZĽH) – Kvalifikácia o postup  na MS hokejistiek  do 18 rokov divízie I sa začala v sobotu popoludní v škótskom Dumfries stretnutím reprezentantiek Slovenska s Francúzkami, ktoré v úvode sezóny trikrát zdolali v Pralognane.  Žiaľ, naše hokejistky nedokázali udržať víťaznú sériu a napriek tomu, že mali viac z hry pre neefektívnu koncovku  odchádzali z ľadu bez bodov.

Na ľade haly Dumfries Ice Bowl zverenkyne trénera Jána Valúcha nastúpia v nedeľu 28. októbra (o 17.30 SEČ)  proti Číňankam, ďalej v pondelok (o17.30 SEČ) si zmerajú sily s Kazaškmiv stredu  31. októbra o 14.00 SEČ s Taliankami vo štvrtok 1. novembra (od 21.00)  uzavrú celú kvalifikáciu stretnutím s domácimi  hokejistkámi Veľkej Británie. Tie na poslednom prvodivíznom šampionáte v Tromsö  zostúpili spolu so Slovenkami a radia sa medzi favoritky na dve postupové miestenky na januárový svetový šampionát vo švajčiarskom Romanshorne (2. – 8. 1. 2013)

Kvalifikácia o postup  na MS hokejistiek  do 18 rokov divízie I v Dumfries - úvodný deň(sobota):

SLOVENSKO – FRANCÚZSKO 2:3 (0:2, 2:0,0:1)

Ženy MS 18 kvalifikácia 2012 V. B.

Stretnutie nezačali Slovenky najšťastnejšie - inkasovali gól už v 64. sekunde, keď Jablonovskú prekonala Hautereauová. Na prelome prvej tretiny nevyužili naše reprezentantky 77-sekundovú presilovku o dve hráčky.   Hoci Francúzky v tejto fáze až štyri razy zohrievali trestnú lavicu, boli to ony, ktoré sa tešili v 19. minúte z druhého gólu. Pokračujúce oslabenie súperiek  v úvode strednej časti síce  slovenské hokejistky nepotrestali, ale v 24. minúte už stredná útočníčka Fortunová prekonala Morinovú. Slovenky, najmä zásluhou prvých dvoch fromácií zvýšili aktivitu, z toho rezultovala aj ich väčšia početnosť striel a v 37. minúte kanonierka a opäť centerka - Gorecká po asistenciách Obercianovej a Novotnej vyrovnala na 2:2. Do psychickej výhody sa však dostali Francúzky zásluhou gólu Duvinovej v 45. minúte. Potom však Slovenky zlyhali v koncovke, prestrieľali súperky celkove  40:36, ale ani hra bez brankárky Jablonovskej v závere však vytúžený gól nepriniesla.

Góly: 2. Hautereauová, 19. Bauerová, 45. Duvinová - 24. Fortunová, 37. Gorecká (Obercianová, Novotná). Vylúčenia 2:5, presilovky a oslabenia 0:0. Rozhodovali: Winklmayrová (Tak.) – Gerkenová (Lot.), Hjartardottirová (Isl.), strely na bránku 40:36, 44 divákov.

Zostava SR 18 ženy: Jablonovská – Čurmová, Lalíková, Žitňanská, Klimášová,Vanerková, Paľová - Latečková, Fortunová, Mikesková – Obercianová, Gorecká, Novotná – Mišková, Kollová, Bačová – Giertlová, Fedoročková.

Ján Valúch (tréner SR 18 ženy):  „Paradoxne, v príprave pred necelým mesiacom sme trikrát vo Francúzsku vyhrali a dnes sa nám to nepodarilo... Mali sme zlý úvod do stretnutia, už v druhej minúte sme si dali vlastný gól, ktorý dievčatá zaskočil. Od druhej tretiny sme si vytvorili tlak, zlepšili hru a zaslúžene sme vyrovnali, pričom ďalšie šance sme nevyužili. V tretej tretine sme boli opäť aktívnejším družstvom, ale smolne sme inkasovali gól po individuálnej chybe v obrannom pásme. Snažili sme sa zápas ešte otočiť, dievčatá bojovali do poslednej sekundy, ale mladé Francúzky obrovskou bojovnosťou a obetavosťou výsledok ubránili.
Vo večernom zápase budeme pozorne sledovať domáce Britky a najmä Číňanky, proti ktorým nastúpime zajtra. Turnaj sa len začal a verím, že napriek našej úvodnej prehre ešte dievčatá zabojujú o jedno z dvoch postupových miest.“

Nominácia SR 18 ženy na kvalifikačný turnaj v Škótsku:
Hráčky: Lucia Bacová, Soňa Hullová, Barbora Latečková, Miriam Mikesková (HC Topoľčany), Patrícia Gorecká, Kristína Obercianová (HK Poprad), Soňa Fedoročková, Andrea Kollová (HC 46 Bardejov), Natália Paľová, Andrea Fortunová (ŽHK 2000 Šarišanka Prešov/HC 46 Bardejov), Viktória Vanerková (HC SLOVAN Bratislava – mládež), Alexandra Gaborčíková (HK ŠKP Poprad), Lívia Mišková (ŽHK 2000 Šarišanka Prešov), Michaela Giertlová (ŽHK ISKRA B. Bystrica/HK ’95 Považská Bystrica), Oľga Jablonovská (HK SLOVAN Gelnica /ŽHK 2000 Šarišanka Prešov), Iveta Klimášová (HK Spišská Nová Ves/HC Spišská Nová Ves), Lenka Čurmová (HK Mládež Michalovce/ŽHK 2000 Šarišanka Prešov), Gabriela Žitňanská (ŠHK 37 Piešťany/HK Poprad), Denisa Lalíková (HK Púchov/HC Topoľčany), Petronela Novotná (HK Trnava).
Realizačný tím: manažérka Zuzana Zetková, tréner Ján Valúch, asistentka trénera Gabriela Sabolová, lekárka  MUDr. Andrea Švrčková, masér Vladimír Nemček, IIHF mentor kouč  Rick Polutnik.