René Pucher: Prešov požiadal o extraligovú licenciu

PREŠOV. Prezident klubu René Pucher už neráta s hokejistami, ktorých musí presviedčať, aby hrali hokej. Prešov požiadal o extraligovú licenciu Slovana.

50y2b4fpl0w7_.jpg„V krátkosti sa ešte vrátim k letnej príprave. Po dohode s trénerom Petrom Křemenom sme ju naplánovali takpovediac štandartnú - výbehy, telocvičňa, dráha a podobne. Trvala šesť týždňov, striedavo jednofázová a dvojfázová. V prípravných zápasoch sa nám darilo, nič nenasvedčovalo tomu, že v priebehu sezóny prídu výsledky, ktoré nám narobia nečakané problémy," tvrdí René Pucher. Ďalším dôležitým aspektom bola typológia hráčov... Po zlých skúsenostiach zo sezóny 2010/11 sme sa snažili vybrať hráčov, ktorí by si povahovo rozumeli. Ako sa hovorí, aby medzi nimi fungovala chémia. Lenže nikdy úplne nevidíte do duše a hlavy človeka a čas čoskoro ukázal, že sme sa v niektorých prípadoch zmýlili." Podľa prvého muža prešovského hokeja, aj na základe vlastného poznania, obšírne debaty na tému vlastní odchovanci k ničomu nevedú. Tí, čo výkonnostne majú na slovenskú extraligu v nej aj hrajú (Bulík a Frühauf v Slovane, V. Baláž vo Zvolene...). Iní pôsobia za hranicami, určite aj preto, lebo sú oveľa lepšie finančne ohodnotení. Niet im čo vyčítať, ako sa hovorí, každý ide za lepším. „Peniaze sú v mnohých prípadoch rozhodujúce, žijeme v časoch, ktoré sú takto poznačené. Nemyslím však, že sme hrali "s tým" čo tu ostalo. Nechcem nikoho urážať. Lenže rovnako na tom bolo aj ďalších jedenásť mužstiev prvej ligy. Mnohí naši hráči vedia určite hrať lepšie, než to ukazovali v priebehu sezóny na ľade. No nie je mi známe, prečo sa nevenovali len hernej stránke, za čo boli platení, tak ako to bolo v prípravných dueloch a na začiatku súťažného ročníka. Prečo sa odrazu začali riešiť mnohé veci, ktoré boli úplne mimo ich kompetencie?", opýtal sa René Pucher. Ako už bolo napísané, na začiatku súťažného obdobia všetko klapalo. Prvé problémy sa dostavili v októbri. ,,Prehrali sme prvé zápasy a to z jednoduchého dôvodu. Hráči neboli ochotní plniť systém hry, povinnosti na ľade, slovo zodpovednosť im nič nehovorilo. Zákonite sa dopúšťali chýb a dostávali góly. Mnohí sa namiesto reálneho zhodnotenia samých seba, začali venovať zbytočnostiam, ktoré s ich výkonmi nemali nič spoločné. Hľadali chyby v druhých, vyhovárali sa na rôzne veci. Sami si vniesli do kabíny nepohodu, z ktorej sa do konca sezóny nevyhrabali. Jednou z tém, ktorou sa zaoberali, boli aj peniaze. Avšak tie v tejto sezóne boli, aj napriek mimoriadne ťažkej dobe, na veľmi slušnej úrovni. V porovnaní s ďalšími prvoligovými tímami sme boli na druhom, treťom mieste. Inde sa hralo za pár eur, plus štartovné a hráči hrali ako o život, lebo proste to tak cítili a chceli. Naši hráči, keďže zmluvy podpísali, museli byť spokojní s podmienkami. No nejako si neuvedomili, že sú to peniaze za príslušné výkony, a nie za dochádzku, či len účasť na tréningoch a zápasoch." Za takých okolností sa dá len ťažko pomýšľať na splnenie cieľa. Podľa Puchera to platí o všetkých, ktoré si položili pred začiatkom sezóny. „Na konci každého mesiaca sme chceli skončiť najhoršie do šiesteho miesta a v play-off najhoršie do štvrtej pozície." Bývalý olympionik tvrdí, že len v málo zápasoch hráči v žlto-modrých dresoch podali stopercentné výkony a preto sa vzdialili od spomenutých cieľov. Typickým príkladom bolo derby v Spišskej Novej Vsi, kde v predposlednej minúte viedli 3:1, aby prehrali po predĺžení 3:4. „Bol to jasný príklad laxnosti, nezodpovednosti a nepripravenosti na zápas. Smutné, že niečo také "dokázali" na ľade práve prešovskí hokejisti, inak mimo ľadu a v kabíne vždy sebavedomí až nadmieru..." Brankári, obrancovia, útočníci, každý vedel, čo má hrať, aké má kto povinnosti. „Lenže v prípade mnohých ostalo iba pri tom," podčiarkol náš spolubesedník. Veru zápasom na Spiši si Prešovčania vyrobili hanbu na celé Slovensko. Teda aspoň "prvoligové". Na otázku, ktorého jednotlivca a ako dlho to ešte mrzelo, vedia odpovedať iba samotní "hriešnici". René Pucher pokračoval v rozprávaní: „Najväčším sklamaním boli pre mňa útočníci. Problémy boli aj s obrancami, no trocha iného charakteru. Zadné rady sme chceli vystúžiť skúsenejšími bekmi, tí sa ale na Slovensku míňajú. K dispozícii sú iba hráči, ktorí si myslia, že sú hviezdy. No ja dodávam, že iba rečami pred zápasom a v kabíne." Najlepší obrancovia aj niečo stoja, no túto sezónu v prešovskej kase viac peňazí nebolo. Tunajší hokej je v inej pozícii, než hádzaná či futbal. V horšej, lebo v Prešove sa zatiaľ nenašiel generálny reklamný partner, ktorý by ho finančne "potiahol".„Napriek stovkám stretnutí s rôznymi ľudmi som ho doteraz nenašiel. Zato je pomerne dosť takých, ktorí sú maximálne nespokojní, kritizujú ako o dušu, no aby pomohli aspoň jedným eurom, to neurobia. A preto na tomto mieste radšej poďakujem tým, čo pomohli a verím, že ešte pomôžu. Aj ja by som bol rád, ako to počúvam z mnohých strán, keby sme postúpili do extraligy a usadili sa v nej, no bez peňazí na nákup dobrých hokejistov to nejde." A odrazu, v tej súvislosti, a určite tak trochu prekvapujúco odznela z úst R.Puchera informácia: „Možno sa konečne blýska na lepšie časy. V tomto období sa mi konečne podarilo získať niekoľko obchodných spoločností, ktoré sú schopné, za splnenia určitých podmienok, podporiť štart mužstva v extralige. Preto HC Prešov 07 požiadal minulý týždeň o udelenie extraligovej licencie, ktorá sa uvoľní po HC Slovan Bratislava prípadne po inom mužstve." Témou debaty bol aj mládežnícky hokej v metropole Šariša. Pravdou je, že v kádri HC 07 nenájdete hráčov, ktorí by pred krátkym časom vyšli z vlastnej liahne. Trojnásobný majster Slovenska sa dal počuť, že pred začiatkom sezóny 2011/2012 nechával na súpiske dva, tri voľné miesta pre vlastných odchovancov. „Veľká škoda, že nie je z čoho vyberať. Juniori hrávajú už pomerne dlho iba druhú najvyššiu súťaž. Urobím tak aj toto leto, no je nad tým veľký otáznik, či bude koho vybrať..." Zdá sa, že služobne najstarším mužom na súpiske prvoligistu je tréner Peter Křemen. V rozhovore po skončení sezóny sa vyjadril, že by možno potreboval zmenu, priznal únavu z posledných dvoch sezón, ktoré boli dosť vyčerpávajúce, hlavne na psychiku. Plánujú ďalej vzájomnú spoluprácu? „Tu musím v prvom rade zdôrazniť, že rád pracujem s ľudmi, ktorí, rovnako ako ja, nemôžu pre hokej takpovediac spávať. Sme dohodnutí na určitej forme spolupráce, no to, či bude na rovnakej úrovni ako doteraz, alebo to bude iná formá spolupráce, to v tejto chvíli povedať neviem. Čo sa týka hráčov, s mnohými už nepočítam. Platí to o tých, ktorí ma sklamali, niektorí už druhý rok po sebe. Už ma prosto nebaví presviedčať hokejistov, aby hrali tento úžastný šport - hokej," odkázal René Pucher.

 

24.04.2012 16:46:50
Romi - Admin
Online hokejový manažér - zahraj sa na skutočného hokejového manažéra!
Admin: rominho22@azet.sk
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one