MS 18: Mladé Slovenky vezú zo Škótska postup do divízie I

Radosť mladých slovenských hokejistiek, foto IIHF

 

DUMFRIES (SZĽH) – Hokejové reprezentantky Slovenska do 18 rokov zvíťazili vo štvrtok neskoro večer v škótskom Dumfries nad výberom Veľkej Británie. Spolu s Francúzkami si v kvalifiikácii zabezpečili po roku účasť na MS divízie I, ktorých dejiskom bude v januári 2013  švajčiarsky Romanshorn. Iba víťazstvo otváralo cestu aktérkam záverečného stretnutia kvalifikácie majstrovstiev sveta hokejistiek do 18 rokov o postup do divízie I.  Popri istých postupujúcich Francúzkach, ktoré o prvenstve neprišlo ani napriek prvej strate bodov s Talianskom (0:1), o druhú prvodivíznu miestenku na január do švajčiarského Romanshornu vo štvrtok neskoro večer bojoval v škótskom Dumfries mladé Britky a Slovenky. Slzy pre plač ostali domácim, lebo zverenkyne trénera Jána Valúcha po excelentnej druhej tretine, ktorú vyhrali 3:0,  zvíťazili napokon 4:3.

VEĽKÁ BRITÁNIA – SLOVENSKO 3:4 (1:1, 0:3, 2:0)

Lepší úvod si Slovenky nemohli želať, pretože už v 41. sekunde otvorila skóre krídelníčka prvej formácie Gorecká po asistencii Lalíkovej.  Úderná formácia Britiek  Laneová - Browneová - Allenová, na ktorú tréner Valúch dievčatá upozorňoval, sa presadil v 3. minúte. Aktivitu družstva SR 18 to však nezabrzdilo, lebo naďalej bolo aktívnejšie. Domáce hráčky  za stavu 1:1 nevyužili trestné strieľanie za zaľahnutie puku našou Latečkovou. Rozhodujúca fáza zápasu prišla v druhej tretine, keď k veľkému streleckému večeru sa nadýchli slovenské obrankyne - strelili v tejto časti všetky tri góly - najskôr Klimášová, krátko na začiatku druhej polovice zápasu Klimášová a v 38. minúte pri našej presilovke skórovala Lalíková - na 4:1! Silná formácia Britiek dala o sebe vedieť v 43. minúte, keď jej krídelníčka Allenová znížila na 2:4. Britky znížili v 58. min. v oslabení  na 3:4,  ale "dejiny" kvalifikácie to na našu veľkú radosť nezmenilo - hokejové reprezentantky Slovenská vezú zo Škótska postup, ktorý znamená po roku návrat do divízie I svetového šampionátu!

Góly: 3. Laneová (Allenová, Browneová), 45. Alennová (Ordová, Lippiatová Durnellová),  58. Lippiatová Durnellová - 1. Gorecká (Lalíková), 27. Klimášová (Gáborčíková), 32. Paľová (Vanerková), 38. Lalíková (Novotná, Žitňanská)

Vylúčenia 6:5, presilovky 0:1, oslabenia 1:0, počet striel  25:41. Rozhodovali: Richardsonová (Kan.) – Klaffkiová (Nem.), Štefková (ČR)

Zostava SR 18 ženy: Jablonovská – Vanerková, Lalíková, Žitňanská, Paľová, Čurmová, Klimášová - Obercianová, Fortunová, Gorecká -  Latečková. Mikesková, Novotná – Gáborčíková, Mišková, Kollová -  Giertlová, Fedoročková, Bačová

Ján Valúch (tréner SR 18 ženy): "Pre budúcnosť slovenského ženského hokeja bol dnešný zápas veľmi dôležitý a našim hráčkam patrí uznanie za spôsob akým ho zvládli na ľade svojich konkurentiek.  Na záver kvalifikácie v Dumfries podali ďalší kvalitný výkon, podložený zodpovedným prístupom, koncentráciou,  hernou disciplínou, ale aj sebavedomým prejavom i razantnou streľbou. Gól v prvej minúte po peknej kombinačnej akcii a tvrdej i presnej strele k žrďke, pri ktorej domáca brankárka nemala šancu, nás prirodzene povzbudil, no stačila individuálna chyba a bolo 1:1. Veľmi dôležitý moment prišiel v 25. minúte, keď brankárka Jablonovská kryla trestné strieľanie! Tento moment naštartoval celé naše družstvo k skvelému kolektívnemu výkonu. Fakt, že ho korunovali troma gólmi hráčky z defenzívy, nie je náhodný.  Podarilo sa nám využiť strelecké schopnosti obrankýň - Lalíkovej, Klimášovej či Žitňanskej, ktoré ak dostanú dobrú prihrávku vedia presne zakončovať. Obdiv v publiku si vyslúžila  naša mladá gólmanka  Olinka Jablonovská za spôsob akým zvládla vo svojich pätnástich rokoch celú kvalifikáciu. Hlasivkami nás po celý duel výdatne povzbudzovali Francúzky, s ktorými nadviazali naše hráčky veľmi kamarátske vzťahy v rámci prípravných zápasov v Pralognane. Po stretnutí si na ľade obe postupujúce družstvá urobili spoločnú fotku. Prekvapenie prichystal primátor mesta Dumfries pre Denisu Lalíkovú. Autorke nášho víťazného gólu, ktorá práve vo štvrtok mala meniny, daroval Višňovského dres Los Angeles Kings!"

Ďalšie štvrtkové výsledky:

Čína - Kazachstan 8:2 (1:1, 4:0, 3:1)
Taliansko - Francúzsko 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)

Tabuľka:
1. Francúzsko 5 4 0 0 1 14:5 12 - postup do I. divízie majstrovstiev sveta
2. Slovensko 5 4 0 0 1 27:11 12 - postup do I. divízie majstrovstiev sveta

---------------------------------------------------------------------------------------------------------
3. Veľká Británia 5 3 0 0 2 21:9 9
4. Taliansko 5 2 1 0 2 10:9 8
5. Čína 5 1 0 1 3 13:20 4
6. Kazachstan 5 0 0 0 5 3:34 0

Nominácia SR 18 ženy na kvalifikačný turnaj v Škótsku:

Hráčky SR 18 ženy: Lucia Bacová, Soňa Hullová, Barbora Latečková, Miriam Mikesková (HC Topoľčany), Patrícia Gorecká, Kristína Obercianová (HK Poprad), Soňa Fedoročková, Andrea Kollová (HC 46 Bardejov), Natália Paľová, Andrea Fortunová (ŽHK 2000 Šarišanka Prešov/HC 46 Bardejov), Viktória Vanerková (HC SLOVAN Bratislava – mládež), Alexandra Gaborčíková (HK ŠKP Poprad), Lívia Mišková (ŽHK 2000 Šarišanka Prešov), Michaela Giertlová (ŽHK ISKRA B. Bystrica/HK ’95 Považská Bystrica), Oľga Jablonovská (HK SLOVAN Gelnica /ŽHK 2000 Šarišanka Prešov), Iveta Klimášová (HK Spišská Nová Ves/HC Spišská Nová Ves), Lenka Čurmová (HK Mládež Michalovce/ŽHK 2000 Šarišanka Prešov), Gabriela Žitňanská (ŠHK 37 Piešťany/HK Poprad), Denisa Lalíková (HK Púchov/HC Topoľčany), Petronela Novotná (HK Trnava).

Realizačný tím: manažérka Zuzana Zetková, tréner Ján Valúch, asistentka trénera Gabriela Sabolová, lekárka  MUDr. Andrea Švrčková, masér Vladimír Nemček, IIHF mentor kouč  Rick Polutnik.

01.11.2012
02.11.2012 11:35:27
Romi - Admin
Online hokejový manažér - zahraj sa na skutočného hokejového manažéra!
Admin: rominho22@azet.sk
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one