Juniorky SR v Zlíne druhé

Brankárka Oľga Jablonovská v akcii, foto IIHF/Andy Mueller

Hokejové reprezentantky Slovenska do 18 rokov obsadili na Turnaji olympijských nádejí Visegrádskej štvorky v Zlíne 2. miesto. Paradoxne za víťazným družstvom ČR 15, ktoré v nedeľňajšom záverečnom stretnutí podujatia zdolali jednoznačne 5:1. Pri bodovej zhode troch tímov - Česko 15, Slovensko 18 a Maďarsko 18 - rozhodlo o poradí na prvých troch priečkach skóre zo vzájomných duelov tejto trojice. Dva góly víťazného družstva pod vedením trénera Jána Valúcha zaznamenala Martina Fedorová, dva body za gól a asistenciu si pripísala Iveta Klimášová.

Turnaj olympijských nádejí Visegrádskej štvorky v Zlíne:

Výsledky - nedeľa 21. decembra 2014: Česko "15"– Slovensko "18" 1:5 (0:3, 0:0, 1:2).

Ján Valúch (tréner družstva žien SR 18): "Naše juniorky odohrali dnes najlepší zápas na turnaji. Mladé domáce reprezentantky Česka boli veľmi namotivované, ale ovládli sme ľad disviplinovanou a zodpovednou hrou, ktorú umocňoval kvalitný výkon brankárky Jablonovskej. Ukázalo sa, že, keď strelíme v stretnutí prvý gól, výrazne stúpne sebavedomie i herná istota dievčat. Dnes nám perfektne vyšla prvá tretina, v ktorej sme strelili troch gólov dva z presiloviek. Druhá dvadsaťminútovka priniesla vyrovnaný boj. V závere tretej tretiny Češky síce znížili, ale pokračovanie ich dovtedajšej krátkej aktivity naše hráčky nepripustili. Opäť sa naštartovali ku kvalite v z úvodu a dvoma pekným i gólmi dali konečnú podobu zaslúženému víťazstvu. V závere roka, konkrétne 29. decembra, sa zídeme v Trnave na sústredení pred januáromvým svetovým šampionátom vo francúzskom Vaujany. K tomuto kádru pribudne ešte Kollová, rátame samozrejme s Gáborčíkovou a veríme, že sa dá zdravotne do poriadku aj Trebuľová."

Góly: 45. Hornická – 7. Fedorová (Sedláková, Záborská), 12. Korenková (Čurmová), 19. Fedorová (Záborská, Klimášová), 47. Fedoročková (Maskaľová), 50. Klimášová (Košecká).

Konečné poradie:
1. Česko "15"
2. Slovensko "18"
3. Maďarsko "18"
4. Poľsko "18"

Výsledky - sobota 20. decambra 2014:

Slovensko "18" – Maďarsko "18" 1:3 (0:1, 1:1, 0:1)
Gól SR: 22. Lucia Ištocyová, vylúčenia 10:7, presilovky 1:1, oslabenia 0:1.

Tomáš Pšenka (asistent trénera družstva SR 18 ženy): „Vedeli sme, že nás dnes čaká podstatne náročnejší zápas než v piatok s Poľkami, napokon Maďarky budú i tri týždne našimi priamymi súperkami na svetovom šampionáte vo francúzskom Vaujany, Žiaľ, začiatok bol pre nás veľmi nepriaznivý. Inkasovali sme gól už v 49. sekunde, keď po zlej rozohrávke v našom obrannom pásme Poľky po strele a následnej dorážke na dva razy prekonali Jablonovskú. Nevedeli sme sa dostať k svoje hre, pribrzďovali nás časté vylúčenia - tri v úvodnej a štyri v druhej tretine. Nešlo pritom o nečistý zápas, ale tresty padali po zbytočné fauly po zle riešených situácia jednej na jednu. Platilo to aj o súperkách. Oživenie priniesol úvode druhej tretiny a rýchly vyrovnávajúci gól z hokejky Lucie Ištocyovej. Spomínané vylúčenia však znovu utlmili snaženie našich zverebkyň. Maďarky potvrdzovali očakávanú kvalitu, navyše viac korčuľovali a ukázali aj viac bojovného srdiečka, To vlastne určovalo obraz a vývoj zápasu, v ktorom sa šťastena priklonila aj šťastena k aktívnejším súperkám. Stalo sa tak pri našej presilovke, keď sme za stavu 1:2 nastrelili žrď a súperky z protiútoku po strele spoza obrankyne, ktorej sme dovolili vojsť príliš hlboko do pásma, dali konečnú podobu výsledku. Aby bol nepríjemný paradox úplný, pár sekúnd po góle na 1:3 išla do Viktória Maskaľová do sóla, lenže trafilaf len do masky brankárky. Po tomto góle nás Maďarky už k ničomu vážnejšiemu nepripustili. Do kádru na MS nám i Maďarkám pribudnú ešte dve-tri veľmi kvalitné hráčky, som však presvedčený, že na šampionáte vydajú naše juniorky zo seba oveľa viac. Majú rozhodne väčší potenciál, než prezentovali dnes."

Výsledky . piatok 19. decambra 2014:

Slovensko "18" – Polsko "18" 5:0 (0:0, 2:0, 3:0)
Góly: 34. Klimašová (Fedoročková), 40. Fedorová (Suráková), 46. Košecká (Zálešáková), 54. Fedorová (Suráková). 57. Majeríková (Ágoštonová, Čurmová).
Presilovky 1:0, oslabenia 1:0.

Ján Valúch (tréner družstva SR 18 ženy): „Mladé Poľky boli pre nás veľkou neznámou, pretože až teraz sa výraznejšie hlásia o slovo v hokejovovej Európe. Prihlásili sa do kvalifikácie, v ktorej budú bojovať o postup s vypadávajúcim z našej divízie po januárovom šampionáte vo francúzskom Vaujany. ´V úvodnej tretine hrali s obrovským nasadením, ale dve ich veľké šance Jablonovská, ktorú v polovici zápasu striedala Ležovičová, s prehľadom zlikvidovala. Po prvej prestávke sme zrýchlili pohyb i rýchlosť kombinácií, čo na súperky veľmi platilo. Výsledkom boli šance i mnohé prečíslenia, no rovnako aj strelecká smola, pretože šesť striel našich junioriek skončilo na žrdkách. Ako sme na tom herne v porovnaní s novembrovým testom v Brezne so Švajčiarkami, budeme vedieť až po piatkovom stretnutí s kvalitným družstvom Maďariek, ktoré v uplynulej sezóny zostúpili do ´našej´ divízie MS.“