Hrál v Kanadě i v Rusku, nyní Michal Sersen hájí barvy Sparty

P r a h a - Mohutný obránce s přesnou střelou tvoří hrozbu všem útočníkům. Slovák MICHAL SERSEN, pracant, precizní při bránění soupeřů, působil v jednom týmu s největší hvězdou kanadsko-americké NHL. Hokejově vyrostl v bratislavském Slovanu, zdokonalil se v Kanadě. Nyní je členem prvního obranného páru Sparty.

MICHAL SERSEN se narodil 28.12.1985 ve slovenské Celnici. V patnácti letech přestoupil do Slovanu Bratislava, odkud byl v osmnácti letech draftován do Kanady. V týmu Rimouski Océanic se proháněl po kanadských kluzištích vedle o dva roky mladšího Sidney Crosbyho, momentálně největší hvězdy zámořské NHL. V sezoně 2005-06 se v zámořské QMJHL stal v dresu Quebecu Ramparts nejlepším hráčem ve statistice +/- (hodnocení účasti na ledě při vstřelených a obdržených brankách). Michal Sersen tehdy nasbíral 56 plusových bodů. Po sezoně 2005-06 se vrátil zpět do Slovanu Bratislava. V loňské sezoně si pak vyzkoušel také ruskou KHL, hájil v ní barvy Jekatěrinburgu. Pohlednými výkony si vysloužil i nominaci do reprezentace Slovenska na domácím světovém šampionátu. Michal Sersen, svalnatý obránce, nyní patří do řad pražské Sparty.

Sidney Crosby? Už tehdy byl hvězda...

V klubovém bodování turnaje European Trophy zaujímá Michal Sersen šesté místo. Ze čtyř zápasů si připsal dvě gólové asistence a nespočet nebezpečných střel. Mezi obránci je na tom bodově lépe pouze Troy Milam.

V kolika letech jste vlastně začal s hokejem?
V pěti letech mě rodiče přihlásili na hokej v Celnici, na východě Slovenska. Tam jsem začal s hokejem.

V osmnácti letech jste odešel do zámoří, jaké bylo rozhodování?
Přišla nabídka draftu, tak jsem si řekl, že to vyzkouším, že to bude něco jiného, než na co jsem byl dosud zvyklý. Rodiče i agent nechali rozhodování na mě. Ani jsem se nemusel moc dlouho rozmýšlet, protože jsem chtěl vyzkoušet něco nového, a tohle byla jedinečná příležitost.

Musíte být odvážný v osmnácti opustit rodinu a odjet sám za moře. Asi vám dost chyběli, že?
Samozřejmě, ale nejsem určitě ani první ani poslední hokejista, který takhle mladý odešel do Ameriky nebo do Kanady. Šel jsem tam s tím, že to zkusím, a když to vyjde, tak to bude super.

Dvě sezony jste působil v Rimouski Océanic, kde současně s vámi hrál i Sidney Crosby. Jaké to bylo hrát s ním?

MICHAL SERSEN
Dva roky jsme měli vyprodané stadiony jak doma, tak i když jsme hráli venku. Sidney byl už tehdy velká osobnost, fanoušci ho zbožňovali. Máme spolu dost společných zážitků, především těch hokejových. Jeden týden jsme byli i u Sidneyho doma, to by asi stálo za zmínku. Někteří kluci spolu s hokejem ještě dělali školu, takže na jiné věci krom hokeje nebyl moc čas.

Co si myslíte o jeho zranění?
Moc nevím, jak na tom teď je. Vím jen, že měl silný otřes mozku, s čímž mívá potíže i mnoho dalších hráčů. Většinou to je jen slabší otřes, ale u Sidneyho to vypadá bohužel vážněji.

Jak vzpomínáte na působení v klubu, ve kterém hokejově vyrostly hvězdy NHL jako Richards, Lecavalier, nebo právě Crosby?
Mám na to skvělé vzpomínky. Zažil jsem tam dva úžasné roky, dosáhli jsme i několika úspěchů. Hlavně se tam sešla dobrá parta, takže na dvě sezony v Rimouski vzpomínám moc rád.

Byly právě roky v zámoří zatím nejlepší érou vaší kariéry?
Byly to jedny z nejlepších sezon, to určitě.

Poslední sezonu jste působil v KHL. Jak se vám ta soutěž líbila?
KHL je velmi dobrá soutěž. Líbí se mi, že se hraje vždy jedno utkání doma a jedno venku. Na moje překvapení se tam ale skoro vůbec nehrálo do těla. Každý zápas mi toho hodně dal, protože všechny týmy tam jsou dost kvalitní.

Datum narození: 28.12.1985
Věk: 25 let
Výška: 188 cm
Váha: 91 kg
Hůl: L
Místo narození: Celnica (SVK)

Shodneme se, že vloni jste nastupoval proti nejhvězdnějším týmům ve své kariéře? Jaké to bylo?
Ano, v NHL jsem kromě jednoho přípravného zápasu nedostal možnost, takže v Rusku jsem hrál asi proti nejsilnějším týmům.

Jak byste porovnal zámořský hokej s tím ruským?
Jak už jsem říkal, v Rusku se moc nehrálo do těla, zatímco o Kanadě se ví, že se to tam pořádně řeže (směje se). Pak taky menší kluziště. V tom je velký rozdíl.

V KHL jste působil i s Angelem Krstevem, rozumíte si na ledě hodně?
Jsme dobří kamarádi, zažili jsme v KHL společnou sezonu a hodně si spolu rozumíme. Trenéři nás od začátku dávali k sobě, ale poslední zápas jsme spolu nehráli, nějak nám to zezačátku dohromady nešlo. Uvidíme, jak nás trenér příště poskládá. Ještě je na všechno čas, teprve se spolu musíme sehrát, a pak se uvidí.

Určitě bychom měli zmínit vaše působení ve Slovanu Bratislava. Váš oblíbený slovenský tým?
Ano. Do Slovanu jsem přišel už v patnácti, takže tam jsem vlastně hokejově vyrostl. V šestnácti jsem dostal příležitost hrát i slovenskou extraligu. Potom jsem se vrátil ze zámoří zpátky do Bratislavy. Na Slovan mám jen ty nejlepší vzpomínky.

Točené pivo - paráda...

Proč jste se rozhodnul přestoupit právě do Sparty?
Dostal jsem nabídku. V KHL jsem působil v Jekatěrinburgu, ale nebyl jsem tam zas tak spokojený, tak jsem si řekl, že se vrátím do Evropy a Sparta byla nejrychlejší. Byl jsem v kontaktu s manažerem Otto Sykorou, potom i s panem Jandačem. Takže jsme se domluvili takto a jsem velmi rád, že tady můžu být.

Zmínil jste Otta Sykoru. Ten je momentálně také generálním manažerem slovenského národního týmu, takže je dost možné, že se spolu znovu potkáte…
Zatím to vypadá, že bych se v reprezentaci mohl znovu objevit. Doufám, že třeba i na mistrovství světa.

Teď žijete v Praze. Jak se vám tady líbí?
Praha je jedno z nejkrásnějších měst, moc se mi tady líbí.

A co konkrétně? Slečny, pivo?
Slečny… (směje se) Já mám manželku, takže slečny ne… A samozřejmě točené pivo je tady skvělé. (směje se)


Michal Sersen (na snímku vpravo) během rozhovoru pro web hcsparta.cz. s redaktorem Oliverem Sálusem.

Snažím se pořád zlepšovat, říká Sersen

Michale, na tréninku se hodně věnujete střelbě od modré, takže vaší specialitou je přesná střela?
Vždy je co zlepšovat, někdy se věnuju bruslení, jindy kličkám, a pak zase střelbě. Vždycky zůstávám trochu déle a přidávám si k tréninku ještě něco navíc, aby se moje hra stále zlepšovala.

Michal Sersen při trénincích zůstává na ledě vždy jako jeden z posledních. Trénuje střelbu od modré čáry, aby byl užitečný při přesilových hrách. Na pozici snajpra má tak trenér Jandač jasného adepta.

Momentálně se Spartou hrajete European Trophy. Je to podle vás dobrý turnaj s možnou budoucností?
Myslím si, že je to velmi dobrý nápad. Bez ohledu na to, jestli to budeme brát jen jako obyčejnou přípravu. Hrajeme proti jiným soupeřům, proti kvalitním mužstvům z Finska, Švédska a Německa, takže nás to určitě připraví na soupeře, kteří nás čekají pak v lize.

Zároveň to byly první zápasy v novém mužstvu. Co říkáte na spoluhráče, náladu v kabině, na trenéry…?
Zatím to vypadá moc dobře. Všichni kluci jsou v pohodě, i trenéři. Jen si na sebe potřebujeme trošku víc zvyknout. Hodně hráčů tady nikdy s nikým z ostatních nehrálo, ani se ještě tak dobře neznáme. Ještě je ale dost času všechno vypilovat, než začne sezona.

V ET Sparta vyhrála zatím pouze jednou. Je to tím, že jste se hůř sehrávali, protože se ještě navzájem moc neznáte, nebo je to dané větší kvalitou švédských soupeřů?

MICHAL SERSEN
Podle mě už ve Švédsku jsme odehráli o moc lepší utkání, než doma proti HV71, ke konci už nám trošku docházely síly, ale na to se nemůžeme vymlouvat. Na Slavii jsme pak odehráli krásné utkání, zatím nejlepší zápas, který jsem se Spartou hrál.

Minulý týden jste si vyzkoušel nádech derby. V česku má derby mezi Spartou a Slavií velkou prestiž. Pociťoval jste to nějak?
Byl jsem docela překvapený, že přišlo tolik fanoušků, jak našich, tak slávistických. Opravdu to tam žilo. Líbil se mi zápas, hrálo se nahoru-dolů, a hlavně s výsledkem jsem byl velmi spokojený.

Už jste v kabině dostal instrukce od spoluhráčů, že jako Sparťan musíte „nemít rád“ Slavii?
To mě nemuseli učit (úsměv). Minimálně na Slovensku je známé, že Sparta a Slavia jsou největší rivalové.

Extraliga už je za dveřmi. Vidíte následující sezonu nadějně?
Věřím, že odehrajeme dobrou sezonu. Půjdeme na doraz a vynasnažíme se, aby se neopakovalo to, co se na Spartě stalo minulou sezonu.

Statistiky Michala Sersena

 Sezóna  Klub               Z  G  A  B  TM 2001-02 HC Slovan Bratislava (U18)    30  6 11 17  54     HC Slovan Bratislava (U18, p-o)  8  1  7  8  14     HC Slovan Bratislava (U20)     7  1  2  3  2     HC Slovan Bratislava (U20, p-o)  1  0  0  0  0 2002-03 HC Slovan Bratislava (SVK1)    17  0  0  0  0     HC Slovan Bratislava (U18)     4  2  1  3  2     HC Slovan Bratislava (U18, p-o)  6  0  1  1  8 2003-04 Rimouski Océanic (QMJHL)     45  7 18 25  30     Rimouski Océanic (QMJHL,p-o)    9  1  5  6  6 2004-05 Rimouski Océanic (QMJHL)     67  9 33 42  74     Rimouski Océanic (QMJHL,p-o)   13  0  8  8  18 2005-06 Québec Remparts (QMJHL)      63 22 57 79  76     Québec Remparts (QMJHL,p-o)    23  3 18 21  36 2006-07 HC Slovan Bratislava (SVK1)    42  1  4  5  28     HC Slovan Bratislava (SVK1, p-o) 14  0  1  1  2 2007-08 HC Slovan Bratislava (SVK1)    54  9  9 18  58     HC Slovan Bratislava (SVK1, p-o) 18  1  2  3  6 2008-09 HC Slovan Bratislava (SVK1)    40  4 12 16  49     HC Slovan Bratislava (CHL)     4  0  1  1  4 2009-10 HC Slovan Bratislava (SVK1)    41  3  8 11  32     HC Slovan Bratislava (SVK1, p-o) 15  2  8 10  28  Reprezentace: 2003 Mistrovství světa U18        7  0  1  1  8 2011 Mistrovství světa          1  0  0  0  0 
31.08.2011 20:41:36
Romi - Admin
Online hokejový manažér - zahraj sa na skutočného hokejového manažéra!
Admin: rominho22@azet.sk
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one