Slovenské reprezentantky do 18 rokov v utorok prehrali na turnaji I. divízie majstrovstiev sveta hráčok tejto vekovej kategórie vo švajčiarskom Romanshorne s rovesníčkami z Francúzska 2:5. V konečnom účtovaní mladé Slovenky získali tri body, obsadili piate miesto v šesťčlennej skupine a vyhli sa účasti v budúcoročnej kvalifikácii o účasť v I. divízii MS.

Slovenské reprezentantky prehrali prvú tretinu 0:3, v druhej ani jeden z tímov gól nedosiahol. Na 1:3 znížila v 45. min v presilovke obrankyňa Lalíková, konečnú podobu výsledku dala 36 sekúnd pred treťou sirénou rovnako v početnej výhode Klimášová. Za najlepšiu hráčku tímu SR v utorkovom súboji vyhlásili útočníčku Fortunovú.

"Začiatok zápasu bol z našej strany zlý, dostali sme dva veľmi rýchle góly. Za stavu 0:2 sme mali veľkú šancu, ale Mikesková v samostatnom nájazde neuspela. Za stavu 1:2 by sa zápas vyvíjal inakšie, no vzápätí sme inkasovali tretí gól. Od druhej tretiny sa naša hra zlepšila, boli sme strelecky aktívnejším družstvom, ale Francúzky dnes hrali skutočne dobre. Nielen v dnešnom zápase, ale na celom turnaji sme sa trápili s koncovkou, slabým zakončením a dôrazom pred súperovou bránkou," cituje portál HockeySlovakia.sk trénera Jána Valúcha.

Francúzsko "18" ženy - Slovensko "18" ženy 5:2 (3:0, 0:0, 2:2)
Góly: 3. Duvinová, 3. Parmentová, 12. Vixová, 55. Delcroixová, 57. Riouxová - 45. Lalíková (Obercianová, Klimášová), 60. Klimášová (Mikesková)
Vylúčené: 4:2 na 2 min, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Weissová (Nem.) - Heikkinenová (Fín.), Kuonenová (Švaj.), 187 divákov

Zostava SR: Jablonovská - Vanerková, Lalíková, Čurmová, Žitňanská, Zálešáková, Klimášová, Paľová - Obercianová, Fortunová, Gorecká - Latečková, Mikesková, Novotná - Záborská, Mišková, Kollová - Fedoročková, Bacová

Slovenské reprezentantky do 18 rokov v pondelok dosiahli svoj prvý úspech na turnaji I. divízie majstrovstiev sveta hráčok tejto vekovej kategórie vo švajčiarskom Romanshorne.

Po troch prehrách - zhodne pomerom 1:2 - zvíťazili nad rakúskymi rovesníčkami 3:1 (2:0, 0:0, 1:1). Účinkovanie na tomto podujatí uzavrú v utorok od 13.00 h proti Francúzkam.

Mladé Slovenky položili základ triumfu už v úvodnej tretine. Najprv Petronela Novotná z HK Trnava gólom v presilovke v 9. min a potom Miriam Mikesková z HC Topoľčany presným zásahom v 19. min im zabezpečili vedenie 2:0. Rakúšanky v záverečnej časti síce znížili zásluhou Sophie Volggerovej, ale viac už nedosiahli. Naopak, v záverečnej minúte inkasovali z hokejky Ivety Klimášovej (HK Spišská Nová Ves) v početnej nevýhode, ktorou sa pripravili o možnosť aspoň vyrovnať.

"Dnes sme boli lepším družstvom a naše víťazstvo je plne zaslúžené. Som rád, že dievčatá pretrhli streleckú smolu z predchádzajúcich stretnutí. Takisto ma teší, že sme konečne využili presilovky. Z tejto kategórie MS vypadávajú do kvalifikácie dve družstvá. Náš zajtrajší záverečný zápas proti Francúzkam teda bude priamym súbojom o záchranu v I. divízii, keďže Francúzky dnes prekvapujúco zdolali Nórky. Verím, že dnešné víťazstvo naše dievčatá povzbudilo a zopakujú zodpovedný výkon aj v poslednom vystúpení na turnaji," povedal tréner SR "18" Ján Valúch pre internetovú stránku Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH).

Slovensko "18" ženy - Rakúsko "18" ženy 3:1 (2:0, 0:0, 1:1)
Góly: 9. Novotná (Žitňanská, Lalíková), 19. Mikesková (Latečková, Gorecká), 60. Klimášová (Lalíková, Obercianová) - 58. Volggerová
Vylúčené: 4:6 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Weissová (Nem.) - Brusencevová (Rus.), Kieferová (Nem.)
Zostava SR: Jablonovská - Vanerková, Lalíková, Čurmová, Žitňanská, Zálešáková, Klimášová - Obercianová, Fortunová, Gorecká - Latečková, Mikesková, Novotná - Paľová, Mišková, Kollová - Záborská, Fedoročková, Bacová.

ROMANSHORN (SZĽH) – Slovenské reprezentantky do 18 rokov prehrali aj vo svojom treťom vystúpení na svetovom šampionáte hráčok do 18 rokov I. divízie vo švajčiarskom Romanshorne. Zverenkyne trénera Jána Valúcha po prehrách so Švajčiarskom a Japonskom nestačili ani na reprezentantky Nórska a do tretice si pripísali prehru 1:2. Po dni voľna nastúpia na šampionáte slovenské reprezentantky v pondelok večer proti reprezentantkám Rakúska.

Slovenským hráčkam nevyšiel úvod stretnutia. Už po 133-sekundách inkasovali z hokejky Guntherovej a na začiatku 8. minúty pridala druhý gól Nórok Nerlandová. Slovenky tento moment nezlomil, vyrovnali hru a v závere úvodnej časti strelila kontaktný gól Mikesková. Tento moment nalial našim mladým hráčkam ešte viac síl a v druhej tretine doslova Nórky valcovali (pomer striel 16:4), avšak nórsku brankárku Nilsenovú nedokázali prekonať ani z dobrých streleckých príležitostí...  Aj v tretej tretine pokračoval tlak slovenského družstva, no na skóre nič nezmenila ani záverečná, takmer polminútová hra bez brankárky.

SLOVENSKO – NÓRSKO 1:2 (1:2, 0:0, 0:0). Góly: 20. Mikesková  (Zálešáková, Novotná) – 3. Guntherová (Weisová), 8. Nerlandová (Oisethoá). Rozhodovali Weissová (Nem.) – Heikkinenová (Fín.),  Kuonenová (ŠVajč.). Vylúčené 2:5, presilovky a oslabenia 0:0, strely na bránku 38:25, 103 divákov.
Zostava SR: Jablonovská – Vanerková, Lalíková, Čurmová, Žitňanská, Zálešáková, Klimášová – Obercianová, Fortunová, Gorecká – Palová, Mikesková, Novotná – Záborská, Mišková, Kollová – Fedoročková, Bacová.
Realizačný tím:  Zuzana Zetková (manažérka), Ján Valúch (tréner), Gabriela Sabolová (asistentka trénera), MUDr. Ján Maják  (lekár), Vladimír Nemček (masér), Rick Polutnik (IIHF Mentor Coach).

Ján Valúch (tréner SR 18 ženy): „Na začiatku stretnutia sme urobili dve individuálne chyby, ktoré Nórky potrestali. Potom sme zvýšili dôraz a gólom v závere prvej tretiny sme sa dostali do zápasu. V druhej tretine sme mali obrovskú prevahu, mali sme šance na vyrovnanie, ale Nórky mali v bránke výbornú Nilsenovú, ktorá je podľa mňa najlepšia brankárka na turnaji. Na turnaji nám zatiaľ nevychádzajú presilovky a najhoršie to je v koncovke, s ktorou sa trápime. Dievčatám chýba v záverečných momentoch väčší dôraz. Mrzí ma dnešná prehra nielen z toho dôvodu, že dievčatá celý zápas „dreli“ , ale aj preto, že podali aj svoj najlepší výkon v sezóne... V nedeľu máme voľno, musíme si vyvetrať hlavy zabudnúť na tieto smolné prehry a v pondelok zabojovať o prvé turnajové víťazstvo.“

Zostávajúci program družstva SR 18 ženy na MS 18 I. divízie:
Pondelok 7. januára 2013 o 19:00 h: Slovensko – Rakúsko
Utorok 8. januára 2013 o 13:00 h: Slovensko – Francúzsko

Slovenská reprezentácia dievčat do 18 rokov neuspela ani vo svojom druhom vystúpení na turnaji I. divízie majstrovstiev sveta hráčok tejto vekovej kategórie vo švajčiarskom Romanshorne, keď vo štvrtok prehrala s japonským výberom tesne 1:2.

Zverenky trénera Jána Valúcha prehrali aj v stredajšom zápase rovnakým výsledkom so Švajčiarkami. Autorkou jediného gólu Sloveniek vo štvrtkovom meraní síl bola Andrea Kollová. Najbližšie nastúpia slovenské reprezentantky v sobotu 5. januára o 13.00 h proti rovesníčkam z Nórska.

"Smola, pretože herne i čo sa týka šancí, sme boli veľmi blízko k bodovému zisku. Gól v oslabení a druhý po individuálnej chybe na modrej čiare nás síce trošku zabrzdil, ale od druhej tretiny to bol veľmi vyrovnaný zápas. Darilo sa nám čeliť akciám výborne korčuľujúcich Japoniek a postupne sme si vypracovali veľa dobrých streleckých príležitostí. Žiaľ, nedostatočný dôraz v koncovke nás obral o celkový úspech. Prehra mrzí o to viac, že dievčatá oddreli celý zápas, zomkli sa a maximálnou bojovnosťou nahradzovali neúčasť strednej útočníčky Latečkovej, ktorá nemohla nastúpiť zo zdravotných dôvodov. Spoľahlivý výkon opäť podala mladučká brankárka Jablonovská, ktorú sme odvolali v záverečnej minúte, aby sme mohli hrať power-play. Autorkou nášho gólu bola talentovaná Kollová, ktorá sa presadila pri dorážke po strele Lalíkovej. Škoda, že náš gól prišiel trošku neskoro, náš tlak, by mohol byť dlhší. Trošku raritou boli až štyri vylúčenia za príliš veľa hráčok na ľade - po dve na oboch stranách, ale čo sa týka nás, to prvé, po ktorom sme v oslabení inkasovali prvý gól, stopercentne nebolo. Bez ohľadu na to, minimálne bod sme si zaslúžili. Po dni voľna sa pokúsime o úspech proti Nórkam, potom nás čakajú Rakúšanky a Francúzky. Na zotrvanie potrebujeme zabodovať v dvoch stretnutiach. Ak dievčatá zopakujú doterajšie výkony, nie sme bez šancí," povedal pre web SZĽH tréner slovenského dievčenského výberu do 18 rokov Ján Valúch

Japonsko "18" - Slovensko "18" 2:1 (2:0, 0:0, 0:1)
Góly: 9. Ukitová (Nišiová, Aokiová), 13. Aokiová (Ukitová) - 57. Kollová (Lalíková, Mikesková)

Slovenská reprezentácia dievčat do 18 rokov neuspela vo svojom úvodnom vystúpení na turnaji I. divízie majstrovstiev sveta hráčok tejto vekovej kategórie vo švajčiarskom Romashorne, keď v stredu večer prehrala s domácim výberom tesne 1:2.

Zverenkyne trénera Jána Valúcha prehrávali po I. tretine 0:2, mrzieť ich môže najmä inkasovaný gól v oslabení jednu sekundu pred prvou sirénou. V druhej časti síce skorigovala Miriam Mikesková, ale mladé Slovenky už vyrovnať nedokázali ani v záverečnej power-play.

Slovenský tím nastúpi vo štvrtok o 16.30 h proti rovesníčkam z Japonska.

Výsledky stredajších stretnutí na turnaji I. divízie majstrovstiev sveta hokejistiek do 18 rokov vo Švajčiarsku:

Výsledok štvrtkového stretnutia na turnaji I. divízie majstrovstiev sveta hokejistiek do 18 rokov vo Švajčiarsku:
Vylúčené: 3:5 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Weissová (Nem.) - Brekelmansová (Hol.), Kuonenová (Fín.),

Slovensko "18" - Švajčiarsko "18" 1:2 (0:2, 1:0, 0:0)
Góly: 34. Mikesková (Novotná) - 5. Ryserová, 20. Eggimannová (Müllerová)
Vylúčené: 5:2 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kontturiová (Fín.) - Brekelmansová (Hol.), Brusencevová (Rus.), 374 divákov

Ján Valúch (tréner SR "18" ženy; zdroj: HockeySlovakia.sk): "Mrzí nás výsledok, boli sme blízko k prekvapeniu. Prvú tretinu síce Švajčiarky jasne dominovali, ale nás výbornými zákrokmi podržala brankárka Jablonovská. Paradoxne druhý gól, ktorý sa ukázal ako víťazný, podľa nás padol až po skončení prvej tretiny, ale hlavná rozhodkyňa ho uznala. Od druhej tretiny sme začali hrať to, čo sme od dievčat očakávali. V prostrednej časti hry sme boli lepším družstvom a strelili sme aj gól, ale ďalšie sa nám už nepodarilo vsietiť, hoci príležitosti sme mali. V záverečnej power-play sme taktiež mali dve šance, ale Švajčiarky výsledok ubránili. Vo štvrtok nás čaká ďalší veľmi silný súper - Japonky sme dnes videli v zápase s Francúzkami a hrali veľmi dobre. Bude to náročný zápas, ale verím, že s víťazným koncom pre nás.“

Francúzsko "18" - Japonsko "18" 0:4 (0:1, 0:1, 0:2)
Nórsko "18" - Rakúsko "18" 4:2 (0:1, 2:1, 2:0)

6. Francúzsko 1 0 0 0 1 0:4 0

Ocenenie za najlepsiu hracku nasho muzstva na turnaji :)) – s: Olinečká Jablonečká.